kredycik.pl - poznaj prawdę o kredytach - kredyty

Kredyty => Kredyty gotówkowe => Wątek zaczęty przez: f323 Września 27-09-2006, 09:33:31



Tytuł: kredyt studencki (preferencyjny)
Wiadomość wysłana przez: f323 Września 27-09-2006, 09:33:31
Czy ktos mi moze powiedziec cos wiecej jak to wyglada ?
Slyszalem ze zeby go dostac trzeba miesc w przeciwienstwie do innych kredytów slaba zdolnosc kredytowa.
Bo co roku banki maja limity dla ilu osob moga udzielic takich kredytów i zalapuja sie Ci co maja najslabsza sytuacje.

W jakich bankach i jak wygladaja wyplaty, podobno ze jest to na zasadzie kieszonkowego i co roku trzeba donosic zaswiadczenia ze sie dalej uczy czyli jest studentem.

Wie ktos cos wiecej moze jakis link ?



Tytuł: Odp: kredyt studencki (preferencyjny)
Wiadomość wysłana przez: gvc Października 01-10-2006, 03:29:23
znalezione w sieci, czasem warto ruszyc glowa (google)  i wszystko mozna znalezc

  # System kredytów studenckich jest niezależny od funkcjonującego na uczelniach bezzwrotnego systemu pomocy materialnej dla studentów.
  # Informację o kredytach i bankach kredytujących student powinien otrzymać w uczelni.
  # Kredyt studencki mogą się ubiegać studenci uczelni państwowych, niepaństwowych, również wyższych uczelni zawodowych bez względu na rok studiów i system studiów (dzienny, zaoczny, wieczorowy), jednak pod warunkiem, że rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 roku życia. Od 1 stycznia 2004 r. prawo do kredytu maja doktoranci oraz studenci cywilni uczelni wojskowych.
  # Student/doktorant może się ubiegać o kredyt tylko w jednym, wybranym przez siebie banku, znajdującym się na liście banków udzielających kredyty studenckie.
  # Bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu na podstawie wniosku studenta, uzupełnionego o zaświadczenie z uczelni i zaświadczenia o dochodzie członków rodziny oraz inne dokumenty określone przez bank.
  # Formularz wniosku powinien być pobrany w tym samym banku kredytującym, w którym będzie składany, chyba że na mocy porozumienia z bankiem będzie dostępny również w uczelni.
  # Zaświadczenie potwierdzające, że osoba występująca o kredyt jest studentem, wystawia uczelnia na druku, którego wzór określony jest w załączniku do powołanego wyżej rozporządzenia. Kredytobiorcy zobowiązani są do przedstawiania zaświadczenia bankowi dwa razy w roku. Niedostarczenie zaświadczenia w terminie grozi zaprzestaniem wypłacania kredytu, a w szczególnych przypadkach (np. skreślenia z listy studentów) utratą preferencyjnych warunków spłaty.
  # Termin składania wniosków o kredyt upływa z dniem 15 listopada
  # Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytu studenckiego mają studenci o niskich dochodach na osobę w rodzinie. Zasady liczenia dochodu określi rozporządzenie. W przypadku, gdy popyt na kredyt przewyższy możliwości Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich, określę maksymalną wysokość dochodu uprawniającego do otrzymania kredytu, oczywiście pod warunkiem spełniania przez studenta pozostałych warunków ustalonych przez bank. Decyzja o wysokości dochodu zostanie podjęta po analizie złożonych wniosków o kredyt.
  # Kredyt studencki udzielany jest na okres studiów, jednak nie dłużej niż na 6 lat i na okre studiow doktoranckich - nie dłużej niż na 4 lata. Ma on na celu pomóc studentowi w ukończeniu tylko jednych studiów zakończonych egzaminem magisterskim albo jednych studiów zawodowych zakończonych egzaminem dyplomowym i jednych uzupełniających studiów magisterskich, a od 1 stycznia 2004 roku - także studiów doktoranckich.
  # Kredyt wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku akademickim.
  # Wysokość miesięcznej transzy kredytu w roku akademickim 2003/04 wynosi 460 zł i tyle samo dla kredytów objętych poręczeniem ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Wysokość tych kwot jest corocznie ustalana w drodze nowelizacji rozporządzenia. Od 1 stycznia 2004 roku rata wynosi 600 zł.
  # Spłata kredytu rozpoczyna się 2 lata od daty ukończenia studiów.
  # Spłata kredytu trwa co najmniej dwa razy dłużej niż okres pobierania kredytu.
  # Wysokość oprocentowania kredytu studenckiego spłacanego przez kredytobiorcę - przez okres dwa razy dłuższy niż okres pobierania kredytu wynosi połowę stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego.
  # Wysokość raty spłaty pożyczki nie może przekroczyć 20% miesięcznego dochodu kredytobiorcy.
  # Ustawa przewiduje możliwość częściowego umorzenia kredytu. Podstawą umorzenia 20 % kredytu jest ukończenie studiów w grupie 5% najlepszych absolwentów (uczelnia wystawia zaswiadczenie). O umorzenie z uwagi na trudną sytuację życiową mozna się starać w MENiS. Pozytywnie rozpatrywane są wyjątkowo trudne sytuacje kredytobiorcy (choroba, wypadek, niepełnosprawność).

zrodlo: http://kredytystudenckie.w.interia.pl/