kredycik.pl - poznaj prawdę o kredytach - kredyty

Kredyty => Kredyty a wpis w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) => Wątek zaczęty przez: Ania B. Marca 29-03-2006, 09:28:53



Tytuł: Dane w BIK - po jakim czasie są usuwane?
Wiadomość wysłana przez: Ania B. Marca 29-03-2006, 09:28:53
Jeszcze jedno pytanie,

Przez jaki okres BIK przechowuje informacje?

Od jakiego momentu liczy sie ten termin? Od zaciagnięcia kredytu, od daty wpisania do BIK czy od momentu spłaty ostatniej raty?

Chodzi mi o to czy jak wezme kredyt na 20 lat to przez cały okres kredytowania będe widnieć w BIK? No i jak długo jeszcze informacje będą przechowywane po spłacie kredytu?

Słyszałam, że BIK przechowuje informacje przez 5 lub 10 lat tylko od kiedy liczy sie ten okres?

Ktoś wie?



Tytuł: Odp: Dane w BIK - po jakim czasie są usuwane?
Wiadomość wysłana przez: ziut19 Marca 29-03-2006, 11:10:08
Czas liczy sie najczesciej od ostatniego zapisu. Czyli od splaty (w wiekszosci wypadkow).


Tytuł: Odp: Dane w BIK - po jakim czasie są usuwane?
Wiadomość wysłana przez: Astor Kwietnia 01-04-2006, 11:09:57
To jeszcze ja się dopytam odnośnie ilości lat, przez jakie BIK przechowuje dane.

To 5 czy 10 lat? Kotoś wie?

Nna pewno na stronach BIKu pisze ale nie miałem czasu na przeglądanie :D

Pozdrawiam

A.


Tytuł: Odp: Dane w BIK - po jakim czasie są usuwane?
Wiadomość wysłana przez: Astor Maja 10-05-2006, 09:37:50
BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ

Biuro Informacji Kredytowej S.A. powstało w 1997 roku z inicjatywy 5 banków (PKO BP, PBK S.A., BGŻ S.A., PEKAO S.A., Bank Pocztowy S.A.). Do zadań BIK należy gromadzenie, przetwarzanie oraz udostępnianie informacji o historii kredytowej klientów banków.

BIK gromadzi dane dostarczane przez banki i pozostałych akcjonariuszy. Informacje te wskazują kto i w jakiej wysokości zaciągnął kredyt, w jakiej formie, jak przebiega spłata, a także jaki jest stan i obroty na rachunkach bankowych. W BIK znajdują się także informacje dotyczące osób, które zaprzestały czy regularnie spóźniają się ze spłatą pożyczki lub karty kredytowej.

Banki na bieżąco korzystają z informacji zawartych w BIK przy udzielaniu kredytów w celu oceny i identyfikacji wypłacalnych klientów oraz tych, którzy nie posiadają zdolności kredytowej.

Informacje w BIK przechowywane są przez pewien okres czasu * :

- 5 lat od dnia zamknięcia rachunku dla rachunków nie wykazujących zaległości powyżej 30 dni

- 7 lat w przypadku rachunków wykazujących zaległości powyżej 30 dni. Informacje zebrane w BIK mogą być gromadzone i przetwarzane wyłącznie do celów związanych z oceną wiarygodności i zdolności kredytowej klientów.

Prawo do korzystania z informacji mają wszystkie banki oraz instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów, które zobowiążą się przekazywać do Biura regularnie pełne i kompletne dane.

Za poprawność i wiarygodność informacji dostarczonych do baz danych Biura odpowiadają banki. Niekiedy zdarza się, że klient zostaje jednak przez pomyłkę wpisany na listę BIK. W takim przypadku klient powinien interweniować - najpierw w samym banku, który wpisał klienta na listę, a następnie w BIK.

Bankowy Raport Kredytowy

Informacje o danym kliencie i posiadanych przez niego zobowiązaniach BIK przechowuje w Bankowym Raporcie Kredytowym. Dane w nim zawarte są co miesiąc uaktualniane. Raport ten pozwala na określenie bieżącej wysokości zobowiązań, przedstawienie zmian stanu zobowiązań klienta w przeszłości. Umożliwia on także bardziej wiarygodną ocenę zdolności kredytowej.

SPRAWDŹ SWOJĄ HISTORIĘ KREDYTOWĄ

* Z dniem 16 czerwca 2005 roku weszła w życie nowelizacja Prawa bankowego, w związku z którą:
1. Dane o wygasłych zobowiązaniach klientów wobec banku lub innej instytucji upoważnionej do udzielania kredytów, którzy podpisali umowę z bankiem lub tą instytucją po wejściu w życie nowelizacji Prawa bankowego i terminowo regulowali swoje zobowiązania z niej wynikające są przetwarzane przez BIK na podstawie udzielonej przez nich zgody.
2. Dane o wygasłych zobowiązaniach klientów wobec banku lub innej instytucji upoważnionej do udzielania kredytów mogą być przetwarzane bez ich zgody przez okres 5-letni, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
# klient nie wykonał zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją upoważnioną do udzielania kredytów,
# po zaistnieniu okoliczności, o których mowa jest we wcześniejszym punkcie upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tego klienta przez bank lub inną instytucję ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, o zamiarze przetwarzania dotyczących go informacji stanowiących tajemnicę bankową bez jego zgody.

Jak widac troszke informacji o BIKu znalazłem

Pozdrawiam
A.


Tytuł: Odp: Dane w BIK - po jakim czasie są usuwane?
Wiadomość wysłana przez: konewka Maja 26-05-2007, 06:35:25
Próbuję odszukać informacje co z kredytami zawartymi przed wejście w życie nowelizacji Ustawy Prawo Bankowe 15.06.2005r W Ustawie Banki mają 3 lata na usunięcie danych o kredytach sprzed daty nowelizacji, jednak Sąd Administracyjny w Warszawie powołując się na dyrektywę Parlamentu Europejskiego stwierdził, że okres ten ma służyć uzyskaniu zgody od klientów banków na przetwarzanie danych. A co z klientami, którzy na piśmie nie wyrażą zgody na dalsze przetwarzanie danych??? Dane powinny zostać usunięte, czy klienci mają czekać do 16.06.2008r?? ::) ::)


Tytuł: Odp: Dane w BIK - po jakim czasie są usuwane?
Wiadomość wysłana przez: doradca_polbank Listopada 03-11-2007, 01:19:24
Dane zostaną usunięte jeśli bank nie uzyska zgody.
I tu znów wielu BIKowców odzyska szanse na zaciągnięcie kredytu i ....
albo dalej będą brudzić sobie historię albo przemyślą i będą robić sobie piękną historię.
A jak wiadomo ładny BIK=zero problemów z kredytem :)


Tytuł: Odp: Dane w BIK - po jakim czasie są usuwane?
Wiadomość wysłana przez: sosik1 Maja 07-05-2015, 06:55:27
Z BIKiem jest ciężko. Szczerze powiedziawszy, wolałbym wysprzedać połowę domu, aby uregulować wierzytelności, ponieważ później są tylko problemy. BIK trzyma wpisy bodajże ok. 5 lat od spłacenia wszystkich kosztów, także jest to mało zadowalająca opcja...