Astor
Newbie
Wiadomości: 17
|
|
« Odpowiedz #3 : Maja 10-05-2006, 09:37:50 » |
|
BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ
Biuro Informacji Kredytowej S.A. powstało w 1997 roku z inicjatywy 5 banków (PKO BP, PBK S.A., BGŻ S.A., PEKAO S.A., Bank Pocztowy S.A.). Do zadań BIK należy gromadzenie, przetwarzanie oraz udostępnianie informacji o historii kredytowej klientów banków.
BIK gromadzi dane dostarczane przez banki i pozostałych akcjonariuszy. Informacje te wskazują kto i w jakiej wysokości zaciągnął kredyt, w jakiej formie, jak przebiega spłata, a także jaki jest stan i obroty na rachunkach bankowych. W BIK znajdują się także informacje dotyczące osób, które zaprzestały czy regularnie spóźniają się ze spłatą pożyczki lub karty kredytowej.
Banki na bieżąco korzystają z informacji zawartych w BIK przy udzielaniu kredytów w celu oceny i identyfikacji wypłacalnych klientów oraz tych, którzy nie posiadają zdolności kredytowej.
Informacje w BIK przechowywane są przez pewien okres czasu * :
- 5 lat od dnia zamknięcia rachunku dla rachunków nie wykazujących zaległości powyżej 30 dni
- 7 lat w przypadku rachunków wykazujących zaległości powyżej 30 dni. Informacje zebrane w BIK mogą być gromadzone i przetwarzane wyłącznie do celów związanych z oceną wiarygodności i zdolności kredytowej klientów.
Prawo do korzystania z informacji mają wszystkie banki oraz instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów, które zobowiążą się przekazywać do Biura regularnie pełne i kompletne dane.
Za poprawność i wiarygodność informacji dostarczonych do baz danych Biura odpowiadają banki. Niekiedy zdarza się, że klient zostaje jednak przez pomyłkę wpisany na listę BIK. W takim przypadku klient powinien interweniować - najpierw w samym banku, który wpisał klienta na listę, a następnie w BIK.
Bankowy Raport Kredytowy
Informacje o danym kliencie i posiadanych przez niego zobowiązaniach BIK przechowuje w Bankowym Raporcie Kredytowym. Dane w nim zawarte są co miesiąc uaktualniane. Raport ten pozwala na określenie bieżącej wysokości zobowiązań, przedstawienie zmian stanu zobowiązań klienta w przeszłości. Umożliwia on także bardziej wiarygodną ocenę zdolności kredytowej.
SPRAWDŹ SWOJĄ HISTORIĘ KREDYTOWĄ
* Z dniem 16 czerwca 2005 roku weszła w życie nowelizacja Prawa bankowego, w związku z którą: 1. Dane o wygasłych zobowiązaniach klientów wobec banku lub innej instytucji upoważnionej do udzielania kredytów, którzy podpisali umowę z bankiem lub tą instytucją po wejściu w życie nowelizacji Prawa bankowego i terminowo regulowali swoje zobowiązania z niej wynikające są przetwarzane przez BIK na podstawie udzielonej przez nich zgody. 2. Dane o wygasłych zobowiązaniach klientów wobec banku lub innej instytucji upoważnionej do udzielania kredytów mogą być przetwarzane bez ich zgody przez okres 5-letni, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki: # klient nie wykonał zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją upoważnioną do udzielania kredytów, # po zaistnieniu okoliczności, o których mowa jest we wcześniejszym punkcie upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tego klienta przez bank lub inną instytucję ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, o zamiarze przetwarzania dotyczących go informacji stanowiących tajemnicę bankową bez jego zgody.
Jak widac troszke informacji o BIKu znalazłem
Pozdrawiam A.
|