kredyty forum kredytobiorcy kredyty hipoteczne
Kredyty mieszkaniowe - złóż wniosek - 16 banków    Kredyty gotówkowe   Konta Osobiste   Konta oszczędnościowe   Konta młodzieżowe   Kredyty konsolidacyjne   Pożyczki hipoteczne   Karty kredytowe   Kredyty samochodowe   Lokaty   Fundusze inwestycyjne   Produkty strukturyzowane   Emerytury   Ubezpieczenieauta   Ubezpieczenia na życie  
Login: Hasło:
Strona główna Szukaj Szukaj Rejestracja
Szukaj doradcy kredytowego   |    Dodaj doradcę

kredycik.pl - poznaj prawdę o kredytach - kredyty  |  Kredyty  |  Kredyty mieszkaniowe  |  Wątek: wymuszona rezygnacja z kredytu « poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: wymuszona rezygnacja z kredytu  (Przeczytany 8657 razy)
brandowaw
Newbie
*
Wiadomości: 2


Zobacz profil Email
« : Września 11-09-2008, 05:24:39 »

Witam.
Chcialem prosic forumowiczow o porade.
Otoz w maju postanowilem z zona ze kupimy sobie dzialke rolna z mozliwoscia zabudowy. umowe przedwstepna podpisalismy z wlascicielka na czas 2 miesiace. ze wszystkimi dokumentami udalismy sie do lukas banku. jednak po miesiacu zwodzenia postawili nam warunki ktore nie byly mozliwe do zrealizowania bo chcieli aby wytyczyc czesc rolna i mieszkaniowa i ta tylko kredytowac.
Po tym zglosilismy sie do banku bgz. wszystkie formalnosci poszly dosc szbko. 11 sierpnia dostalismy wiadomosc ze kredyt zostal nam przyznany a na podpisanie umowy zaproszono nas na 18 sierpnia bo kierownik placowki byl na urlopie. powiadomilismy wlascicielke ze mamy kredyt i spotkalismy sie z nia 19 u notariusza w celu zlozenia dokumentow. no i tu sie zaczely problemy. umowa przedwstepna wazna byla do 20 a notariusz zaprosil nas do siebie na 21 bo potrebowal 2 dni na sporzadzenie aktu. w diu 21 zostalem poinformowany przez wlascicielke ze umowa wygasla i ona do notariusza juz nie idzie. zatrzymala nasz zadatek ktory cale szczescie nie byl duzy bo tylko 2tys ale zostalismy z podpisana umowa z bankiem bgz. 25 sierpnia poinformowalem telefonicznie panie w banku o zaistnialej sytuacji. powiedzialy ze nie ma problemu ale musze napisac krotkie oswiadczenie ze nie bede korzystal z kredytu i musze zaplacic oplate przygotowawcza. mam na to czas do konca wrzesnia.
Czy mamy jakies szanse zeby nie ponosic tej oplaty. w koncu bank tez troche pozno nam dal kredyt.jak to zalatwic?
z gory dziekuje za pomoc.
Zapisane
Aska
Full Member
***
Wiadomości: 132


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Września 11-09-2008, 05:59:44 »

Osobiście nie znam oferty BGŻ, ale w swojej praktyce kredytowej miałam przypadki, kiedy kredyty nie wypłacały sie pomimo podpisanych umów i zaden z klientów nie ponosił kosztów prowizji przygotowawczej.
Kazda umowa ma swoja ważność przez określona ilość dni i po tym okresie - jesli kredyt nie zostaje wypłacony - poprostu umiera smiercią naturalną.
Nie wiem, albo miałam do czynienia z wyjątkowymi bankami, które nic nigdy nie chciały i nikt nawet nie musiał informować na piśmie, ze rezygnuje z kredytu, albo pani z banku wprowadziła Cie w błąd bedąc niedoinformowana. Mnie też - na początku mojej pracy jako doradca - przy pierwszym takim kredycie poinformowano w banku, ze powinnam ściągnać od klienta należną bankowi prowizje (bo przeciez przy kredycie napracowałam się i nic z tego miec nie bedę). Kiedy zaczęłam drążyć temat (nie ukrywam, ze wtedy też trochę we własnym interesie) okazało się, ze są to totalne bzdury i nic klient bankowi nie płaci z tytułu podpisanej umowy, a nie wypłaconego kredytu.
Moja rada - raczej nie ufaj panience na infolinii, bo aż wierzyć mi sie nie chce aby to co piszesz było prawdą. Sprawdź gdzie indziej, nawet nie mówiac , ze sprawa Ciebie dotyczy - tylko zapytaj sie ile jest ważna umowa kredytowa i co się dzieje jesli w tym czasie kredyt sie nie wypłaci.
Zapisane

Doradca Finansowo-Kredytowy
brandowaw
Newbie
*
Wiadomości: 2


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Września 11-09-2008, 06:55:50 »

w mojej umowie kredytowej sa takie zapisy:
1.od kwoty kredytu bank pobiera jednorazowo, najpozniej w dniu wyplaty kredytu, bezzwrotna oplate przygotowawcza w wysokosci 984,56chf
2kredyt zostanie wyplacony na rachunek zbywcy nieruchomosci, na rachunek kredytobiorcy-tytulem refinansowania srodkow wlasnych w terminie do dni 30-09-2008
3 wyplata kredytu nastapi niezwlocznie po:
-zlozeniu na druku banku dyspozycji wyplaty
-ustanowieniu prawnego zabezpieczenia splaty kredytu tj
    a)ubezpieczeniu niskiego wkladu wlasnego w tu europa sa
     b)ubezpieczeniu splaty kredytu
-udokumentowaniu przez kredytobiorce spelnienia warunkow dodatkowych wymaganych do wyplaty kredytu:
   a) oplaceniu prowizji przygotowawczej,
   b)oplacenie skladki ubezpieczenia kredytu na 3 miesiace w tu europa
   c)oplacenie skladki z tytulu ubezpieczenia niskiego wkladu wlasnego
   d)przedlozenia w banku umowy kupna/sprzedazy przedmiotowej nieruchomosci w formie aktu notarialnego,
   e)przedlozenie dokumentu potwierdzajacego ze ANR nie wykona prawa pierwokupu
   f)przedlozenie dokument potwierdzajacego wplyw do sadu  prawidlowo wypelnionych wnioskow o wpis hipoteki zwyklej i kaucyjnej
   g)oplaceniu podatku od czynnosci cywilno prawnych
4umowa wygasa jezeli warunki przewidziane dla wyplaty kredytu nie zostana spelnione w terminie 60 dni roboczych od dnia podpisania umowy.

Dalej w umowie jest mowa o stopach splatach i hipotekach oraz co mi grozi za nieterminowe splaty kredytu oraz zgody na przetwarzanie moich danych.
Pozniej jest jeszcze taki punkt 3:
-kredytobiorca moze wypowiedziec umowe kredytu z zachowaniem 3 miesiecznego okresu wypowiedzenia. Wraz ze zlozeniem oswiadczenia o wypowiedzeniu w formie pisemnej, kredytobiorca jest zobowiazany do zwrotu swiadczenia, jezeli zostalo ono spelnione przez bank na podstawie niniejszej umowy.
- po wypowiedzeniu umowy kredytu bank podejmuje czynnosci windykacyjne w odniesieniu do niesplaconych naleznosci z tytulu kredytu i odsetek. koszty ponosi kredytobiorca.
 no i na koncu jest informacja ze w sprawach nieregulowanych w umowie zastosowanie maja :
-regulamin kredytu hipotecznego i budowlanego
-ustawa z dnia 29.09.97 prawo bankowe
-kodeks cywilny
- ustawa o kredycie konsumenckim z dn 20 lipiec 01

Czyli tak naprawde nie ma mowy o tym co bedzie dalej.
A informacje o tym ze musze napisac oswiadczenie o niewykorzystaniu kredytu otrzymalem od kierowniczki placowki po podobno uprzedniej konsultacji z kims wyzej bo ona sama pierwszy raz sie z taka sytuacja spotkala.
Zapisane
Aska
Full Member
***
Wiadomości: 132


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Września 12-09-2008, 03:34:53 »

Szczerze mówiac, nigdzie w tych zapisach umowy nie widze nic co wskazywałoby na koniecznośc poniesienia "kary" za nie uruchomienie kredytu.
Wg mnie, opłata przygotowawcza, o której mowa w pkt. 1 to to samo co prowizja przygotowawcza, która jest warunkiem do wypłaty kredytu w punkcie 3 ("a" w części - udokumentowanie).
Dodatkowo pkt 4 wyrażnie mówi, ze umowa wygasa po 60 dniach, jeśli......
 Natomiast dalsza część - o 3 miesięcznym wypowiedzeniu umowy i zwrocie swiadczenia dotyczy już zupełnie innego etapu - kiedy kredyt jest wypłacony, a Ty z takich czy innych względów chcesz od niego odstąpić.  Jest to jak najbardziej prawidłowy zapis i oznacza on nic innego jak obowiązek zwrotu do Banku wypłaconych srodków plus odsetki. I nic więcej.

Według mnie nie musisz nic zgłaszać, nic płacić, a jak zadzwonią w okolicach 60 dni od podpisania umowy (bo często banki tak robią, aby ewentualnie przedłużyc ważność umowy), to serdecznie podziekować i powiedzieć, ze rezygnujesz.
Mam nadzieję, ze wypowiedzą się też tu inni doradcy finansowi i będzie to wypowiedź podobna do mojej.
Ja osobiście olałabym całą sprawę i dała sobie z tym spokój (bo rozumiem, ze ani złotówka z tego kredytu nie wypłynęła jeszcze z Banku).
Zapisane

Doradca Finansowo-Kredytowy
Strony: [1] Drukuj 
kredycik.pl - poznaj prawdę o kredytach - kredyty  |  Kredyty  |  Kredyty mieszkaniowe  |  Wątek: wymuszona rezygnacja z kredytu « poprzedni następny »
Skocz do:  

Doradcy finansowi: Kredyty mieszkaniowe   Kredyty gotówkowe   Pożyczki gotówkowe   Kredyty samochodowe   Kredyty refinansowe   Konta bankowe   Ubezpieczenia   Inwestycje   Fundusze europejskie    Kredyty dla firm   Leasing   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Grupa FOREX nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym.

© 2002-2024 Grupa FOREX
Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2006-2007, Simple Machines